Path 1 of Microwave License WPQT591
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT591
Path 1:
SFO9055522 ⇢ safp023
Transmit and Receive Locations
SFO9055522
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SFO9055522 |
| Transmitter Callsign | WPQT591 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 38.1ft / 11.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 106.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 44091 NOBEL DRIVE |
| City | FREMONT |
| County | ALAMEDA |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 23.0ft / 7.0m |
| Height of Structure | 36.1ft / 11.0m |
| Overall Height | 39.0ft / 11.9m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 37-29-52.50 N, 121-59-01.30 W |
1: SFO9055522 - safp023
| Segment Length | 2.140377mi / 3.444604km |
| Receive Location | safp023 |
| Receiver Callsign | WPQT587 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 98.1ft / 29.9m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 16.1ft / 4.9m |
| Lat / Lon | 37-29-20.10 N, 121-56-47.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19640.00000000 | 0.00100% | 55.0dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| DIGITAL MICROWAVE CORP | JXB18XP4-DS3 |
|