Path 1 of Microwave License WPQT593
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT593
Path 1:
7101 COLLEG ⇢ 10955 LOWEL
Transmit and Receive Locations
7101 COLLEG
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | 7101 COLLEG |
| Transmitter Callsign | WPQT593 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 230.0ft / 70.1m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHPX2-220A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.9dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 305.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 7101 College Blvd. |
| City | Overland Park |
| County | JOHNSON |
| State | KS |
| Elevation (AMSL) | 923.9ft / 281.6m |
| Height of Structure | 228.0ft / 69.5m |
| Overall Height | 232.0ft / 70.7m |
| Structure Type | BPIPE - Building with Pipe |
| Lat / Lon | 38-55-34.00 N, 094-40-08.80 W |
1: 7101 COLLEG - 10955 LOWEL
| Segment Length | 0.495899mi / 0.798073km |
| Receive Location | 10955 LOWEL |
| Receiver Callsign | WPQT596 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 151.9ft / 46.3m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | VHPX2-220A |
| Gain | 39.9° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,003.9ft / 306.0m |
| Lat / Lon | 38-55-49.00 N, 094-40-35.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21275.00000000 | 0.00030% | 61.9dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4FSK
| Digital Microwave Co. | DYHDMC23SPECH2H-D3 |
| 2: 21375.00000000 | 0.00030% | 61.9dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4FSK
| Digital Microwave Co. | DYHDMC23SPECH2H-D3 |
| 3: 21475.00000000 | 0.00030% | 61.9dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4FSK
| Digital Microwave Co. | DYHDMC23SPECH2H-D3 |
|