Path 1 of Microwave License WPQT597
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT597
Path 1:
HOUP008 ⇢ HOU0041925
Transmit and Receive Locations
HOUP008
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | HOUP008 |
| Transmitter Callsign | WPQT597 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 168.0ft / 51.2m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | H |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 110.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2925 BRIARPARK DRIVE |
| City | HOUSTON |
| County | HARRIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 65.0ft / 19.8m |
| Height of Structure | 182.1ft / 55.5m |
| Overall Height | 182.1ft / 55.5m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 29-44-05.20 N, 095-32-55.50 W |
1: HOUP008 - HOU0041925
| Segment Length | 0.543377mi / 0.874480km |
| Receive Location | HOU0041925 |
| Receiver Callsign | WPQT598 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 92.8ft / 28.3m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 75.1ft / 22.9m |
| Lat / Lon | 29-43-55.30 N, 095-32-25.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19360.00000000 | 0.00100% | 38.0dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| DIGITAL MICROWAVE CORP | JXB18XP4-DS3 |
|