Path 1 of Microwave License WPQT601
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT601
Path 1:
ATO, MA ⇢ Salisbury, MA
Transmit and Receive Locations
ATO, MA
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | ATO, MA |
| Transmitter Callsign | WPQT601 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 42.0ft / 12.8m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.1° |
| Gain | 40.0dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 127.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 10 Regent Street |
| City | Worcester |
| County | WORCESTER |
| State | MA |
| Elevation (AMSL) | 538.7ft / 164.2m |
| Height of Structure | 52.2ft / 15.9m |
| Overall Height | 52.2ft / 15.9m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 42-16-38.10 N, 071-48-39.50 W |
1: ATO, MA - Salisbury, MA
| Segment Length | 0.251516mi / 0.404776km |
| Receive Location | Salisbury, MA |
| Receiver Callsign | WPQT600 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-23 |
| Gain | 40.0° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 540.0ft / 164.6m |
| Lat / Lon | 42-16-30.10 N, 071-48-25.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21925.00000000 | 0.00020% | 56.0dBm | N | 50M0F7W, 155000.0, QAM
| Helioss Communications | Maverick 150 |
|