Path 1 of Microwave License WPQT602
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT602
Path 1:
Fourth Street ⇢ WFJO Tower
Transmit and Receive Locations
Fourth Street
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | Fourth Street |
| Transmitter Callsign | WPQT602 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | P-9A96 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 24.1dBi |
| Beamwidth | 9.0° |
| Azimuth | 99.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 11300 Fourth Street North |
| City | Saint Petersburg |
| County | PINELLAS |
| State | FL |
| Elevation (AMSL) | 4.9ft / 1.5m |
| Height of Structure | 120.1ft / 36.6m |
| Overall Height | 120.1ft / 36.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 27-52-26.00 N, 082-38-22.00 W |
1: Fourth Street - WFJO Tower
| Segment Length | 23.488080mi / 37.800413km |
| Receive Location | WFJO Tower |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 500.0ft / 152.4m |
| Antenna Make | Mark |
| Antenna Model | p9a120g |
| Gain | 27.0° |
| Beamwidth | 6.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 77.1ft / 23.5m |
| Lat / Lon | 27-49-11.00 N, 082-15-38.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 944.25000000 | 0.00025% | 56.4dBm | N | 400KD9W, 380.0, 9-QPRS
| Dolby | DP5503 |
|