Path 1 of Microwave License WPQT604
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT604
Path 1:
WDUV Studio ⇢ WDUV Tower
Transmit and Receive Locations
WDUV Studio
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | WDUV Studio |
| Transmitter Callsign | WPQT604 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 43.0ft / 13.1m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | P-9A72 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 22.6dBi |
| Beamwidth | 10.8° |
| Azimuth | 341.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 877Executive Center Drive |
| City | Saint Petersburg |
| County | PINELLAS |
| State | FL |
| Elevation (AMSL) | 4.9ft / 1.5m |
| Height of Structure | 47.9ft / 14.6m |
| Overall Height | 47.9ft / 14.6m |
| Structure Type | BTWR - Building with Tower |
| Lat / Lon | 27-51-37.00 N, 082-38-47.00 W |
1: WDUV Studio - WDUV Tower
| Segment Length | 23.400742mi / 37.659855km |
| Receive Location | WDUV Tower |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 500.0ft / 152.4m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | KP10F-820 |
| Gain | 25.9° |
| Beamwidth | 8.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7.9ft / 2.4m |
| Lat / Lon | 28-10-57.00 N, 082-46-05.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 948.50000000 | 0.00025% | 54.7dBm | N | 300KD7W, 1260.0, 32QAM
| Harris | CDL950 |
|