Path 1 of Microwave License WPQT606
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPQT606
Path 1:
PHI0026402 ⇢ PHIP029
Transmit and Receive Locations
PHI0026402
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PHI0026402 |
| Transmitter Callsign | WPQT606 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 38.1ft / 11.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | H |
| Tilt | 3.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 160.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 0 PHILADELPHIA NAVAL BUSINESS CENTER |
| City | PHILADELPHIA |
| County | PHILADELPHIA |
| State | PA |
| Height of Structure | 25.9ft / 7.9m |
| Overall Height | 39.0ft / 11.9m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 39-53-48.20 N, 075-10-33.90 W |
1: PHI0026402 - PHIP029
| Segment Length | 0.399749mi / 0.643334km |
| Receive Location | PHIP029 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 143.0ft / 43.6m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC. |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 20.0ft / 6.1m |
| Lat / Lon | 39-53-28.50 N, 075-10-25.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18120.00000000 | 0.00100% | 36.0dBm | N | 40M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| DIGITAL MICROWAVE CORP. | JXB18XP4-DS3 |
|