Path 5 of Microwave License WPUE494
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPUE494
Path 5:
Lillian ⇢ JESSICA
Transmit and Receive Locations
Lillian
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Lillian |
| Transmitter Callsign | WPUE494 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 56.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1 Mi SSW on Hwy 917 |
| City | Lillian |
| County | JOHNSON |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 745.1ft / 227.1m |
| Height of Structure | 129.9ft / 39.6m |
| Overall Height | 142.1ft / 43.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 32-29-27.50 N, 097-11-41.00 W |
1: Lillian - JESSICA
| Segment Length | 3.835769mi / 6.173074km |
| Receive Location | JESSICA |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 649.9ft / 198.1m |
| Lat / Lon | 32-31-17.60 N, 097-08-23.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11355.00000000 | 0.00050% | 59.0dBm | Y | 10M0D7W, 73000.0, 1024QA
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M 1024Q 73MB R7 |
| 2: 11355.00000000 | 0.00050% | 60.0dBm | Y | 10M0D7W, 67000.0, 512QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M 512Q 67MB R70 |
| 3: 11355.00000000 | 0.00050% | 60.5dBm | Y | 10M0D7W, 56000.0, 256QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M 256Q 56MB R70 |
| 4: 11355.00000000 | 0.00050% | 61.0dBm | Y | 10M0D7W, 51000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M 128Q 51MB R70 |
| 5: 11355.00000000 | 0.00050% | 61.5dBm | Y | 10M0D7W, 45000.0, 64QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M 64Q 45MB R70 |
| 6: 11355.00000000 | 0.00050% | 61.5dBm | Y | 10M0D7W, 36000.0, 32QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M 32Q 36MB R70 |
| 7: 11355.00000000 | 0.00050% | 61.5dBm | Y | 10M0D7W, 29000.0, 16QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M 16Q 29MB R70 |
| 8: 11355.00000000 | 0.00050% | 62.5dBm | Y | 10M0G7W, 13000.0, QPSK
| Aviat Networks, Inc. | I6V4S11-10M QPSK 13MB R70 |
|