Path 20 of Microwave License WPWZ428
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPWZ428
Path 20:
TERRELL ⇢ Terrell Switch
Transmit and Receive Locations
TERRELL
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | TERRELL |
| Transmitter Callsign | WPWZ428 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 200.1ft / 61.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP2-11WB |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.6° |
| Gain | 34.7dBi |
| Beamwidth | 3.3° |
| Azimuth | 107.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | HWY 205 .6 MI N OF HWY 80 |
| City | TERRELL |
| County | KAUFMAN |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 488.8ft / 149.0m |
| Tower Registration Number | 1053594 |
| Height of Structure | 229.7ft / 70.0m |
| Overall Height | 242.8ft / 74.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 32-44-43.00 N, 096-18-16.00 W |
1: TERRELL - Terrell Switch
| Segment Length | 3.076078mi / 4.950470km |
| Receive Location | Terrell Switch |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 65.0ft / 19.8m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP2-11WB |
| Gain | 34.7° |
| Beamwidth | 3.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 469.8ft / 143.2m |
| Lat / Lon | 32-43-55.10 N, 096-15-14.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00050% | 55.7dBm | N | 10M0G7W, 13000.0, 0QPSK
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 2: 11485.00000000 | 0.00050% | 55.7dBm | N | 10M0D7W, 27000.0, 16QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 3: 11485.00000000 | 0.00050% | 55.7dBm | N | 10M0D7W, 33000.0, 32QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 4: 11485.00000000 | 0.00050% | 55.7dBm | N | 10M0D7W, 45000.0, 64QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 5: 11485.00000000 | 0.00050% | 55.7dBm | N | 10M0D7W, 50000.0, 128QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 6: 11485.00000000 | 0.00050% | 55.7dBm | N | 10M0D7W, 58000.0, 256QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 7: 11485.00000000 | 0.00050% | 55.2dBm | N | 10M0D7W, 66000.0, 512QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 8: 11485.00000000 | 0.00050% | 54.2dBm | N | 10M0D7W, 74000.0, 1024QA
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
| 9: 11485.00000000 | 0.00050% | 53.2dBm | N | 10M0D7W, 81000.0, 2048QA
| AVIAT NETWORKS | WT41_11_10M_081 ACM |
|