Path 23 of Microwave License WPWZ939
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WPWZ939
Path 23:
Rivercrest ⇢ Hagansport Switch
Transmit and Receive Locations
Rivercrest
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Rivercrest |
| Transmitter Callsign | WPWZ939 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 234.9ft / 71.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP4-6WC |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 35.5dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 222.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 0.2 miles East of intersec US 271 and Hwy 1482, bearing 235 deg |
| City | BOGATA |
| County | RED RIVER |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 347.8ft / 106.0m |
| Tower Registration Number | 1053492 |
| Height of Structure | 321.5ft / 98.0m |
| Overall Height | 339.9ft / 103.6m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 33-24-04.30 N, 095-09-22.50 W |
1: Rivercrest - Hagansport Switch
| Segment Length | 8.993094mi / 14.472987km |
| Receive Location | Hagansport Switch |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 85.0ft / 25.9m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-6WA |
| Gain | 33.3° |
| Beamwidth | 3.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 374.0ft / 114.0m |
| Lat / Lon | 33-18-15.30 N, 095-15-37.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6625.00000000 | 0.00050% | 62.6dBm | N | 10M0G7W, 13000.0, 0QPSK
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 2: 6625.00000000 | 0.00050% | 62.1dBm | N | 10M0D7W, 26000.0, 16QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 3: 6625.00000000 | 0.00050% | 62.1dBm | N | 10M0D7W, 33000.0, 32QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 4: 6625.00000000 | 0.00050% | 61.1dBm | N | 10M0D7W, 45000.0, 64QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 5: 6625.00000000 | 0.00050% | 60.6dBm | N | 10M0D7W, 50000.0, 128QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 6: 6625.00000000 | 0.00050% | 60.1dBm | N | 10M0D7W, 58000.0, 256QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 7: 6625.00000000 | 0.00050% | 59.6dBm | N | 10M0D7W, 66000.0, 512QAM
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 8: 6625.00000000 | 0.00050% | 58.6dBm | N | 10M0D7W, 74000.0, 1024QA
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
| 9: 6625.00000000 | 0.00050% | 57.6dBm | N | 10M0D7W, 81000.0, 2048QA
| AVIAT NETWORKS | WT41_U6_10M_81 ACM |
|