Path 1 of Microwave License WQCC986
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQCC986
Path 1:
WQOR STUDIO ⇢ WQOR TRANSMITTER
Transmit and Receive Locations
WQOR STUDIO
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | WQOR STUDIO |
| Transmitter Callsign | WQCC986 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 24.9ft / 7.6m |
| Antenna Make | SCALA |
| Antenna Model | PR-950 |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.6° |
| Gain | 18.2dBi |
| Beamwidth | 24.0° |
| Azimuth | 49.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1880 HWY 315 |
| City | PITTSTON |
| County | LUZERNE |
| State | PA |
| Elevation (AMSL) | 961.3ft / 293.0m |
| Height of Structure | 19.7ft / 6.0m |
| Overall Height | 26.9ft / 8.2m |
| Structure Type | BPOLE - Building with Pole |
| Lat / Lon | 41-17-41.30 N, 075-46-47.30 W |
1: WQOR STUDIO - WQOR TRANSMITTER
| Segment Length | 19.409514mi / 31.236595km |
| Receive Location | WQOR TRANSMITTER |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 43.0ft / 13.1m |
| Antenna Make | MARK |
| Antenna Model | P9A72 |
| Gain | 22.1° |
| Beamwidth | 12.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,165.4ft / 660.0m |
| Lat / Lon | 41-28-38.10 N, 075-29-44.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 951.87500000 | 0.00025% | 56.2dBm | N | 180KF3E
| MARTI | STL-10 |
|