Path 1 of Microwave License WQDJ360
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQDJ360
Path 1:
NWDF Station #32 ⇢ GRFD Station #115
Transmit and Receive Locations
NWDF Station #32
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NWDF Station #32 |
| Transmitter Callsign | WQDJ360 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | HP4-180F |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.5° |
| Gain | 44.9dBi |
| Beamwidth | 0.9° |
| Azimuth | 30.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4151 West El Camino Del Cerro |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 2,276.6ft / 693.9m |
| Height of Structure | 15.1ft / 4.6m |
| Overall Height | 22.0ft / 6.7m |
| Structure Type | BPIPE - Building with Pipe |
| Lat / Lon | 32-17-57.80 N, 111-03-22.30 W |
1: NWDF Station #32 - GRFD Station #115
| Segment Length | 10.121691mi / 16.289287km |
| Receive Location | GRFD Station #115 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 32.2ft / 9.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | HP4-180F |
| Gain | 44.9° |
| Beamwidth | 0.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,786.1ft / 849.2m |
| Lat / Lon | 32-25-33.70 N, 110-58-06.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17840.00000000 | 0.00030% | 64.9dBm | N | 36M0F7W, 44736.0, 4 FSK
| DMC STRATEX NETWORKS | JXB18XP4PLUS-DS3 |
|