Path 1 of Microwave License WQDK900
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQDK900
Path 1:
SUGARLAND S/C ⇢ WA PARISH P/P
Transmit and Receive Locations
SUGARLAND S/C
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | SUGARLAND S/C |
| Transmitter Callsign | WQDK900 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 160.1ft / 48.8m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Polarization | V |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 184.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | SUGARLAND S/C 1 MI N |
| City | SUGARLAND |
| County | FORT BEND |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 87.9ft / 26.8m |
| Tower Registration Number | 1201524 |
| Height of Structure | 210.0ft / 64.0m |
| Overall Height | 210.0ft / 64.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 29-39-53.80 N, 095-36-48.80 W |
1: SUGARLAND S/C - WA PARISH P/P
| Segment Length | 12.323896mi / 19.833394km |
| Receive Location | WA PARISH P/P |
| Receiver Callsign | WQDK899 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 159.1ft / 48.5m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 70.9ft / 21.6m |
| Lat / Lon | 29-29-11.50 N, 095-37-44.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6226.89000000 | 0.00100% | 68.3dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128/QAM
| MICROWAVE NETWORKS | PROTEUS MX+ IDU HP |
|