Path 2 of Microwave License WQEQ277
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQEQ277
Path 2:
MAUMEE-WEST ⇢ FIRE STN 21
Transmit and Receive Locations
MAUMEE-WEST
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | MAUMEE-WEST |
| Transmitter Callsign | WQEQ277 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 105.0ft / 32.0m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | DRFB6-59CSE |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.1dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 57.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | CITY LIMITS ON MAUMEE W |
| City | MAUMEE |
| County | LUCAS |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 632.9ft / 192.9m |
| Tower Registration Number | 1012913 |
| Height of Structure | 350.1ft / 106.7m |
| Overall Height | 350.1ft / 106.7m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 41-34-23.10 N, 083-41-03.10 W |
1: MAUMEE-WEST - FIRE STN 21
| Segment Length | 4.967137mi / 7.993834km |
| Receive Location | FIRE STN 21 |
| Receiver Callsign | WQEU544 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 145.0ft / 44.2m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | DRFB6-59CSE |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.1° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 623.0ft / 189.9m |
| Lat / Lon | 41-36-44.30 N, 083-36-13.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6345.49000000 | 0.00050% | 62.7dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4SL6-30M 128Q 155MB R7 |
|