Path 1 of Microwave License WQEQ278
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQEQ278
Path 1:
LUDWIG ⇢ MAUMEE-WEST
Transmit and Receive Locations
LUDWIG
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | LUDWIG |
| Transmitter Callsign | WQEQ278 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 169.9ft / 51.8m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | DRFB6-59CSE |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.1dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 40.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 13387 Ludwig Road |
| City | Grand Rapids |
| County | LUCAS |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 664.0ft / 202.4m |
| Tower Registration Number | 1204055 |
| Height of Structure | 250.0ft / 76.2m |
| Overall Height | 265.1ft / 80.8m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 41-25-08.90 N, 083-51-41.40 W |
1: LUDWIG - MAUMEE-WEST
| Segment Length | 14.053460mi / 22.616859km |
| Receive Location | MAUMEE-WEST |
| Receiver Callsign | WQEQ277 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 185.0ft / 56.4m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | DRFB6-59CSE |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.1° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Diversity Height | 154.9ft / 47.2m |
| Diversity Gain | 39.1° |
| Diversity Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 632.9ft / 192.9m |
| Lat / Lon | 41-34-23.10 N, 083-41-03.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5974.85000000 | 0.00050% | 63.9dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4SL6-30M 128Q 155MB R7 |
|