Path 8 of Microwave License WQEY675
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQEY675
Path 8:
Quinn Peak ⇢ NEW LIVINGST
Transmit and Receive Locations
Quinn Peak
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Quinn Peak |
| Transmitter Callsign | WQEY675 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | -2.0° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 92.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 12.1 MI ENE of Bozeman, Gallatin, MT |
| City | Bozeman |
| County | PARK |
| State | MT |
| Elevation (AMSL) | 7,213.9ft / 2,198.8m |
| Height of Structure | 49.9ft / 15.2m |
| Overall Height | 60.0ft / 18.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 45-41-44.60 N, 110-46-08.60 W |
1: Quinn Peak - NEW LIVINGST
| Segment Length | 13.197020mi / 21.238552km |
| Receive Location | NEW LIVINGST |
| Receiver Callsign | WSDG227 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,457.3ft / 1,358.6m |
| Lat / Lon | 45-41-13.70 N, 110-29-48.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 9: 10935.00000000 | 0.00050% | 62.9dBm | Y | 40M0D7W, 121000.0, 16QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT41-11-40M 16Q 121MB |
| 10: 10935.00000000 | 0.00050% | 62.9dBm | Y | 40M0G7W, 52000.0, QPSK
| Aviat Networks, Inc. | WT41-11-40M QPSK 52MB |
|