Path 3 of Microwave License WQGJ655
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQGJ655
Path 3:
NWFD FHQ ⇢ Nextel
Transmit and Receive Locations
NWFD FHQ
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NWFD FHQ |
| Transmitter Callsign | WQGJ655 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 55.1ft / 16.8m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP3-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | -1.1° |
| Gain | 43.5dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 271.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 80 ft Monopole |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 2,680.1ft / 816.9m |
| Height of Structure | 75.1ft / 22.9m |
| Overall Height | 75.1ft / 22.9m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 32-26-35.50 N, 111-04-51.60 W |
1: NWFD FHQ - Nextel
| Segment Length | 7.471630mi / 12.024427km |
| Receive Location | Nextel |
| Receiver Callsign | WQGT920 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP3-18 |
| Gain | 43.5° |
| Beamwidth | 1.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,994.8ft / 608.0m |
| Lat / Lon | 32-26-48.20 N, 111-12-31.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19675.00000000 | 0.00100% | 61.5dBm | N | 50M0D7W, 337460.0, 256QAM
| CERAGON NETWORKS | IP10-18-C50-256QAM |
|