Path 8 of Microwave License WQGJ655
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQGJ655
Path 8:
NWFD FHQ ⇢ NWFD 339
Transmit and Receive Locations
NWFD FHQ
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NWFD FHQ |
| Transmitter Callsign | WQGJ655 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 51.8ft / 15.8m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Polarization | H |
| Gain | 38.6dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 121.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 80 ft Monopole |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 2,680.1ft / 816.9m |
| Height of Structure | 75.1ft / 22.9m |
| Overall Height | 75.1ft / 22.9m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 32-26-35.50 N, 111-04-51.60 W |
1: NWFD FHQ - NWFD 339
| Segment Length | 2.279375mi / 3.668299km |
| Receive Location | NWFD 339 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP2-18 |
| Gain | 38.6° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,700.1ft / 823.0m |
| Lat / Lon | 32-25-34.50 N, 111-02-51.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19620.00000000 | 0.00100% | 56.6dBm | N | 56M0D7W, 400000.0, 256 QAM
| Ceragon Networks | FibeAir 1500P |
|