Path 1 of Microwave License WQHQ783
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ783
Path 1:
HENNEPIN ⇢ BUREAU
Transmit and Receive Locations
HENNEPIN
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | HENNEPIN |
| Transmitter Callsign | WQHQ783 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | HPX4-107A |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 40.3dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 280.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 10465 E. 1050th Street |
| City | Granville |
| County | PUTNAM |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 712.9ft / 217.3m |
| Height of Structure | 169.9ft / 51.8m |
| Overall Height | 179.1ft / 54.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 41-15-24.00 N, 089-16-12.30 W |
1: HENNEPIN - BUREAU
| Segment Length | 7.203456mi / 11.592842km |
| Receive Location | BUREAU |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | HPX4-107A |
| Gain | 40.3° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 659.4ft / 201.0m |
| Lat / Lon | 41-16-32.10 N, 089-24-22.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10755.00000000 | 0.00100% | 62.6dBm | Y | 30M0D7W, 160200.0, 128 TCM
| ALCATEL NETWORK SYSTEMS | MDR-8711S-155 |
|