Path 2 of Microwave License WQHQ783
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ783
Path 2:
HENNEPIN ⇢ LADD
Transmit and Receive Locations
HENNEPIN
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | HENNEPIN |
| Transmitter Callsign | WQHQ783 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 65.0ft / 19.8m |
| Antenna Make | ANDREW COROPORATIOHN |
| Antenna Model | PARX6-59 |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 37.9dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 11.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 10465 E. 1050th Street |
| City | Granville |
| County | PUTNAM |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 712.9ft / 217.3m |
| Height of Structure | 169.9ft / 51.8m |
| Overall Height | 179.1ft / 54.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 41-15-24.00 N, 089-16-12.30 W |
1: HENNEPIN - LADD
| Segment Length | 8.220418mi / 13.229484km |
| Receive Location | LADD |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 135.2ft / 41.2m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | PARX6-59 |
| Gain | 37.9° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 636.2ft / 193.9m |
| Lat / Lon | 41-22-24.10 N, 089-14-18.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6315.84000000 | 0.00100% | 58.3dBm | Y | 30M0D7W, 160200.0, 128 TCM
| ALCATEL NETWORK SYSTEMS | MDR-8706S-155 |
|