Path 2 of Microwave License WQHQ786
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ786
Path 2:
FANNINDEL ES ⇢ FANNINDEL HS
Transmit and Receive Locations
FANNINDEL ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | FANNINDEL ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ786 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 87.9ft / 26.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 260.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 409 W MAIN ST |
| City | PECAN GAP |
| County | DELTA |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 590.6ft / 180.0m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-26-15.60 N, 095-51-27.10 W |
1: FANNINDEL ES - FANNINDEL HS
| Segment Length | 5.557146mi / 8.943362km |
| Receive Location | FANNINDEL HS |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 633.9ft / 193.2m |
| Lat / Lon | 33-25-28.90 N, 095-57-08.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21825.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 50M0G7W, 79000.0, QPSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 2: 21825.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 50M0D7W, 117000.0, 8PSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 3: 21825.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 50M0D7W, 158000.0, 16QAM
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
|