Path 1 of Microwave License WQHQ787
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ787
Path 1:
JEFFERSON ES ⇢ JEFFERSON HS
Transmit and Receive Locations
JEFFERSON ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | JEFFERSON ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ787 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 334.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 301 WEST HARRISON |
| City | JEFFERSON |
| County | MARION |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 242.5ft / 73.9m |
| Height of Structure | 89.9ft / 27.4m |
| Overall Height | 92.8ft / 28.3m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 32-46-09.00 N, 094-21-29.90 W |
1: JEFFERSON ES - JEFFERSON HS
| Segment Length | 0.546007mi / 0.878713km |
| Receive Location | JEFFERSON HS |
| Receiver Callsign | WQGC930 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 244.8ft / 74.6m |
| Lat / Lon | 32-46-34.80 N, 094-21-44.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21885.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|