Path 3 of Microwave License WQHQ790
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ790
Path 3:
HUBBARD SCHL ⇢ DEKALB HS
Transmit and Receive Locations
HUBBARD SCHL
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | HUBBARD SCHL |
| Transmitter Callsign | WQHQ790 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 107.0ft / 32.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 16.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3347 US HWY 259 SOUTH |
| City | DEKALB |
| County | BOWIE |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 433.1ft / 132.0m |
| Height of Structure | 109.9ft / 33.5m |
| Overall Height | 112.9ft / 34.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-28-08.80 N, 094-38-12.80 W |
1: HUBBARD SCHL - DEKALB HS
| Segment Length | 2.725134mi / 4.385680km |
| Receive Location | DEKALB HS |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 403.9ft / 123.1m |
| Lat / Lon | 33-30-25.10 N, 094-37-23.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21875.00000000 | 0.00070% | 54.8dBm | N | 50M0G7W, 79000.0, QPSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 2: 21875.00000000 | 0.00070% | 54.8dBm | N | 50M0D7W, 117000.0, 8PSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 3: 21875.00000000 | 0.00070% | 54.8dBm | N | 50M0D7W, 158000.0, 16QAM
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
|