Path 2 of Microwave License WQHQ796
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ796
Path 2:
VALLEY MILLS ⇢ SPEEGELVL W
Transmit and Receive Locations
VALLEY MILLS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | VALLEY MILLS |
| Transmitter Callsign | WQHQ796 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 180.1ft / 54.9m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP4-107 |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 128.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 100 Verizon Drive |
| City | Valley Mills |
| County | BOSQUE |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 714.9ft / 217.9m |
| Height of Structure | 190.0ft / 57.9m |
| Overall Height | 198.2ft / 60.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 31-39-07.60 N, 097-28-42.10 W |
1: VALLEY MILLS - SPEEGELVL W
| Segment Length | 7.397754mi / 11.905535km |
| Receive Location | SPEEGELVL W |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP4-107 |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 657.2ft / 200.3m |
| Lat / Lon | 31-35-04.50 N, 097-22-50.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11153.12500000 | 0.00100% | 58.2dBm | N | 3M75D7W, 14720.0, 32 QAM
| NEC AMERICA | TRP-11G-3AA |
|