Path 1 of Microwave License WQHQ798
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ798
Path 1:
SPEEGELVILLE ⇢ CHINA SPRING
Transmit and Receive Locations
SPEEGELVILLE
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SPEEGELVILLE |
| Transmitter Callsign | WQHQ798 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP4-107 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 330.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1167 N. Speegelville Road |
| City | Waco |
| County | MCLENNAN |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 518.0ft / 157.9m |
| Height of Structure | 129.9ft / 39.6m |
| Overall Height | 129.9ft / 39.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 31-33-48.80 N, 097-15-40.90 W |
1: SPEEGELVILLE - CHINA SPRING
| Segment Length | 7.404349mi / 11.916149km |
| Receive Location | CHINA SPRING |
| Receiver Callsign | WPYW690 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 109.9ft / 33.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP4-107 |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 633.9ft / 193.2m |
| Lat / Lon | 31-39-26.50 N, 097-19-21.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11653.12500000 | 0.00100% | 60.3dBm | N | 3M75D7W, 14720.0, 32 QAM
| NEC AMERICA | TRP-11G-3AA |
|