Path 1 of Microwave License WQHQ799
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ799
Path 1:
BOWIE TRANS ⇢ NEW BOSTON H
Transmit and Receive Locations
BOWIE TRANS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BOWIE TRANS |
| Transmitter Callsign | WQHQ799 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 356.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1001 BOSTON AVE |
| City | NEW BOSTON |
| County | BOWIE |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 379.6ft / 115.7m |
| Height of Structure | 29.9ft / 9.1m |
| Overall Height | 29.9ft / 9.1m |
| Structure Type | BMAST - Building with Mast |
| Lat / Lon | 33-26-40.00 N, 094-25-07.50 W |
1: BOWIE TRANS - NEW BOSTON H
| Segment Length | 0.820677mi / 1.320752km |
| Receive Location | NEW BOSTON H |
| Receiver Callsign | WQFM594 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 360.9ft / 110.0m |
| Lat / Lon | 33-27-22.80 N, 094-25-10.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21935.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|