Path 1 of Microwave License WQHQ800
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ800
Path 1:
DAINGRFLD JH ⇢ DAINGRFLD HS
Transmit and Receive Locations
DAINGRFLD JH
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DAINGRFLD JH |
| Transmitter Callsign | WQHQ800 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 186.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 200 TEXAS ST |
| City | DAINGERFIELD |
| County | MORRIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 382.2ft / 116.5m |
| Height of Structure | 89.9ft / 27.4m |
| Overall Height | 92.8ft / 28.3m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-02-10.20 N, 094-42-56.80 W |
1: DAINGRFLD JH - DAINGRFLD HS
| Segment Length | 1.574987mi / 2.534696km |
| Receive Location | DAINGRFLD HS |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 354.3ft / 108.0m |
| Lat / Lon | 33-00-48.40 N, 094-43-07.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21885.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|