Path 2 of Microwave License WQHQ801
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ801
Path 2:
DEPORT ES ⇢ PRAIRILAND
Transmit and Receive Locations
DEPORT ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | DEPORT ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ801 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 87.9ft / 26.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 306.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 247 CHURCH ST |
| City | DEPORT |
| County | LAMAR |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 437.3ft / 133.3m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-31-32.30 N, 095-19-05.00 W |
1: DEPORT ES - PRAIRILAND
| Segment Length | 5.346477mi / 8.604324km |
| Receive Location | PRAIRILAND |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 91.9ft / 28.0m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Gain | 38.7° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 505.2ft / 154.0m |
| Lat / Lon | 33-34-19.00 N, 095-23-32.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19475.00000000 | 0.00070% | 60.7dBm | N | 50M0G7W, 79000.0, QPSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 2: 19475.00000000 | 0.00070% | 60.7dBm | N | 50M0D7W, 117000.0, 8PSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 3: 19475.00000000 | 0.00070% | 60.7dBm | N | 50M0D7W, 158000.0, 16QAM
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
|