Path 1 of Microwave License WQHQ802
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ802
Path 1:
AARON PARK ⇢ N LAMAR STON
Transmit and Receive Locations
AARON PARK
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | AARON PARK |
| Transmitter Callsign | WQHQ802 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 189.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 200 HWY 271N |
| City | POWDERLY |
| County | LAMAR |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 537.4ft / 163.8m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 103.0ft / 31.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-48-49.60 N, 095-31-16.40 W |
1: AARON PARK - N LAMAR STON
| Segment Length | 8.525556mi / 13.720556km |
| Receive Location | N LAMAR STON |
| Receiver Callsign | WQGB692 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 160.1ft / 48.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 560.4ft / 170.8m |
| Lat / Lon | 33-41-30.70 N, 095-32-46.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17935.00000000 | 0.00070% | 61.7dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-18 |
|