Path 2 of Microwave License WQHQ803
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ803
Path 2:
CRESTVIEW ES ⇢ NEW BOSTON H
Transmit and Receive Locations
CRESTVIEW ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | CRESTVIEW ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ803 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 18.0ft / 5.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.8° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 217.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 604 N MCCOY BLVD |
| City | NEW BOSTON |
| County | BOWIE |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 387.1ft / 118.0m |
| Height of Structure | 40.0ft / 12.2m |
| Overall Height | 44.9ft / 13.7m |
| Structure Type | BMAST - Building with Mast |
| Lat / Lon | 33-28-04.10 N, 094-24-32.60 W |
1: CRESTVIEW ES - NEW BOSTON H
| Segment Length | 0.996489mi / 1.603694km |
| Receive Location | NEW BOSTON H |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 121.1ft / 36.9m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 360.9ft / 110.0m |
| Lat / Lon | 33-27-22.80 N, 094-25-10.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21975.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 50M0G7W, 79000.0, QPSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 2: 21975.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 50M0D7W, 117000.0, 8PSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 3: 21975.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 50M0D7W, 158000.0, 16QAM
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
|