Path 2 of Microwave License WQHQ811
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ811
Path 2:
MARIETTA ES ⇢ HUGHES SPGS
Transmit and Receive Locations
MARIETTA ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | MARIETTA ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ811 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 205.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 308 N CENTRAL HWY 250 |
| City | MARIETTA |
| County | CASS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 372.4ft / 113.5m |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 152.9ft / 46.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-10-37.90 N, 094-32-26.40 W |
1: MARIETTA ES - HUGHES SPGS
| Segment Length | 13.094017mi / 21.072785km |
| Receive Location | HUGHES SPGS |
| Receiver Callsign | WQGB687 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 463.3ft / 141.2m |
| Lat / Lon | 33-00-19.50 N, 094-38-13.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17845.00000000 | 0.00070% | 61.7dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-18 |
|