Path 1 of Microwave License WQHQ812
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ812
Path 1:
JEFFERSON PS ⇢ JEFFERSON HS
Transmit and Receive Locations
JEFFERSON PS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | JEFFERSON PS |
| Transmitter Callsign | WQHQ812 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 348.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 304 W BROADWAY |
| City | JEFFERSON |
| County | MARION |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 235.6ft / 71.8m |
| Height of Structure | 89.9ft / 27.4m |
| Overall Height | 92.8ft / 28.3m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 32-45-38.10 N, 094-21-30.80 W |
1: JEFFERSON PS - JEFFERSON HS
| Segment Length | 1.107078mi / 1.781670km |
| Receive Location | JEFFERSON HS |
| Receiver Callsign | WQGC930 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 244.8ft / 74.6m |
| Lat / Lon | 32-46-34.80 N, 094-21-44.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21985.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|