Path 2 of Microwave License WQHQ813
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ813
Path 2:
PITTSBURG ES ⇢ WEST ES
Transmit and Receive Locations
PITTSBURG ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PITTSBURG ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ813 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 109.9ft / 33.5m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 79.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 209 LAFAYETTE ST |
| City | PITTSBURG |
| County | CAMP |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 367.1ft / 111.9m |
| Height of Structure | 109.9ft / 33.5m |
| Overall Height | 112.9ft / 34.4m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 32-59-36.50 N, 094-57-52.70 W |
1: PITTSBURG ES - WEST ES
| Segment Length | 13.170522mi / 21.195907km |
| Receive Location | WEST ES |
| Receiver Callsign | WQGB684 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 412.7ft / 125.8m |
| Lat / Lon | 33-01-43.40 N, 094-44-30.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17755.00000000 | 0.00070% | 61.7dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-18 |
|