Path 1 of Microwave License WQHQ814
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ814
Path 1:
PLEASANT ADM ⇢ PLEASANT GRO
Transmit and Receive Locations
PLEASANT ADM
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PLEASANT ADM |
| Transmitter Callsign | WQHQ814 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 137.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 8500 NORTH KINGS HIGHWAY |
| City | TEXARKANA |
| County | BOWIE |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 361.5ft / 110.2m |
| Height of Structure | 69.9ft / 21.3m |
| Overall Height | 73.2ft / 22.3m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-28-54.80 N, 094-07-31.70 W |
1: PLEASANT ADM - PLEASANT GRO
| Segment Length | 1.446179mi / 2.327401km |
| Receive Location | PLEASANT GRO |
| Receiver Callsign | WQEK233 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 347.1ft / 105.8m |
| Lat / Lon | 33-27-58.80 N, 094-06-31.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23035.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|