Path 1 of Microwave License WQHQ815
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ815
Path 1:
Independence HS ⇢ Independence MS
Transmit and Receive Locations
Independence HS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Independence HS |
| Transmitter Callsign | WQHQ815 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 55.8ft / 17.0m |
| Antenna Make | Andrew` |
| Antenna Model | VHLP1-220 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.3° |
| Gain | 34.9dBi |
| Beamwidth | 2.8° |
| Azimuth | 169.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| City | Independence |
| County | MONTGOMERY |
| State | KS |
| Elevation (AMSL) | 810.4ft / 247.0m |
| Height of Structure | 55.8ft / 17.0m |
| Overall Height | 72.2ft / 22.0m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 37-14-16.20 N, 095-42-44.40 W |
1: Independence HS - Independence MS
| Segment Length | 0.686165mi / 1.104276km |
| Receive Location | Independence MS |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 79.7ft / 24.3m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | VHLP1-220 |
| Gain | 34.9° |
| Beamwidth | 2.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 806.4ft / 245.8m |
| Lat / Lon | 37-13-41.00 N, 095-42-36.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23035.00000000 | 0.00100% | 52.9dBm | Y | 30M0D7W, 169660.0, 128QAM
| NEC America | TRP-23G-1AA |
|