Path 1 of Microwave License WQHQ817
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ817
Path 1:
19th St Tower ⇢ Maiden
Transmit and Receive Locations
19th St Tower
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | 19th St Tower |
| Transmitter Callsign | WQHQ817 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 119.8ft / 36.5m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | VHLP4-11 |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 130.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 450 19TH ST SE |
| City | HICKORY |
| County | CATAWBA |
| State | NC |
| Elevation (AMSL) | 1,064.0ft / 324.3m |
| Tower Registration Number | 1004697 |
| Height of Structure | 350.1ft / 106.7m |
| Overall Height | 365.2ft / 111.3m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 35-43-32.00 N, 081-18-36.00 W |
1: 19th St Tower - Maiden
| Segment Length | 11.360732mi / 18.283332km |
| Receive Location | Maiden |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 119.8ft / 36.5m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | VHLP4-11 |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,024.9ft / 312.4m |
| Lat / Lon | 35-37-05.00 N, 081-09-25.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10755.00000000 | 0.00100% | 65.9dBm | Y | 30M0D7W, 163200.0, 128TCM
| Nera | Etherlink |
| 2: 10835.00000000 | 0.00100% | 65.9dBm | Y | 30M0D7W, 163200.0, 128TCM
| Nera | Etherlink |
|