Path 2 of Microwave License WQHQ835
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ835
Path 2:
Maiden ⇢ Energy United
Transmit and Receive Locations
Maiden
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Maiden |
| Transmitter Callsign | WQHQ835 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | VHLP800-11 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 37.4dBi |
| Beamwidth | 2.2° |
| Azimuth | 132.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3034 PROVIDENCE MILL RD |
| City | MAIDEN |
| County | CATAWBA |
| State | NC |
| Elevation (AMSL) | 1,024.9ft / 312.4m |
| Tower Registration Number | 1006290 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 315.0ft / 96.0m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 35-37-05.30 N, 081-09-25.30 W |
1: Maiden - Energy United
| Segment Length | 5.145168mi / 8.280348km |
| Receive Location | Energy United |
| Receiver Callsign | EWHW818 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 135.2ft / 41.2m |
| Antenna Make | Andrew |
| Antenna Model | VHLP800-11 |
| Gain | 37.4° |
| Beamwidth | 2.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,520.3ft / 463.4m |
| Lat / Lon | 35-34-03.60 N, 081-05-23.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11215.00000000 | 0.00060% | 57.9dBm | N | 30M0D7W, 171136.0, QAM 128
| NEC | 11 NLite E-OC3 |
|