Path 1 of Microwave License WQHQ837
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ837
Path 1:
Carnahan RCH ⇢ Torrington C
Transmit and Receive Locations
Carnahan RCH
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | Carnahan RCH |
| Transmitter Callsign | WQHQ837 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 46.9ft / 14.3m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | HP6-65J |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.2° |
| Gain | 39.8dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 112.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2.1 Mi SSW of Fort Laramie |
| City | Fort Laramie |
| County | GOSHEN |
| State | WY |
| Elevation (AMSL) | 4,467.8ft / 1,361.8m |
| Height of Structure | 82.0ft / 25.0m |
| Overall Height | 86.9ft / 26.5m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 42-11-15.40 N, 104-32-02.50 W |
1: Carnahan RCH - Torrington C
| Segment Length | 18.967022mi / 30.524472km |
| Receive Location | Torrington C |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 46.9ft / 14.3m |
| Antenna Make | Andrew Corporation |
| Antenna Model | HP6-65J |
| Gain | 39.8° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,214.9ft / 1,284.7m |
| Lat / Lon | 42-04-51.00 N, 104-11-37.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6635.00000000 | 0.00100% | 67.4dBm | N | 5M00D7W, 28312.0, 128 QAM
| NEC America | TRP-U6G-3AA |
|