Path 3 of Microwave License WQHQ838
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ838
Path 3:
SANHEDRIN MT ⇢ CAHTO PEAK
Transmit and Receive Locations
SANHEDRIN MT
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SANHEDRIN MT |
| Transmitter Callsign | WQHQ838 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 19.7ft / 6.0m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W59B |
| Polarization | H |
| Tilt | -0.8° |
| Gain | 39.1dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 295.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 18mi from Hwy20, 15mi from Willits, CA |
| City | Willits |
| County | MENDOCINO |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 6,009.2ft / 1,831.6m |
| Height of Structure | 20.0ft / 6.1m |
| Overall Height | 24.0ft / 7.3m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 39-30-58.10 N, 123-05-25.50 W |
1: SANHEDRIN MT - CAHTO PEAK
| Segment Length | 28.849849mi / 46.429345km |
| Receive Location | CAHTO PEAK |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 32.8ft / 10.0m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | UXA6-59B |
| Gain | 38.7° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,200.1ft / 1,280.2m |
| Lat / Lon | 39-41-39.20 N, 123-34-46.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6034.15000000 | 0.00100% | 62.6dBm | N | 24M8D7W, 144000.0, 128QAM
| DRAGONWAVE INC | 6LHC28HFC144v01 |
|