Path 4 of Microwave License WQHQ838
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ838
Path 4:
SANHEDRIN MT ⇢ COVELO
Transmit and Receive Locations
SANHEDRIN MT
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SANHEDRIN MT |
| Transmitter Callsign | WQHQ838 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PADX6-59A |
| Polarization | H |
| Tilt | -2.5° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 336.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 18mi from Hwy20, 15mi from Willits, CA |
| City | Willits |
| County | MENDOCINO |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 6,009.2ft / 1,831.6m |
| Height of Structure | 20.0ft / 6.1m |
| Overall Height | 24.0ft / 7.3m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 39-30-58.10 N, 123-05-25.50 W |
1: SANHEDRIN MT - COVELO
| Segment Length | 21.005553mi / 33.805171km |
| Receive Location | COVELO |
| Receiver Callsign | WQJQ493 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PADX6-59A |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,399.0ft / 426.4m |
| Lat / Lon | 39-47-40.60 N, 123-14-58.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6004.50000000 | 0.00100% | 61.0dBm | N | 25M7D7W, 190000.0, 256QAM
| DragonWave | 6LHC28HFC190v02 |
|