Path 4 of Microwave License WQHQ841
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ841
Path 4:
PEWITT HS-JH ⇢ HUBBARD SCHL
Transmit and Receive Locations
PEWITT HS-JH
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PEWITT HS-JH |
| Transmitter Callsign | WQHQ841 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 137.1ft / 41.8m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 12.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1216 US HWY 67 E |
| City | OMAHA |
| County | MORRIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 392.1ft / 119.5m |
| Height of Structure | 140.1ft / 42.7m |
| Overall Height | 143.0ft / 43.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-11-09.60 N, 094-42-40.50 W |
1: PEWITT HS-JH - HUBBARD SCHL
| Segment Length | 19.979669mi / 32.154170km |
| Receive Location | HUBBARD SCHL |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 107.0ft / 32.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Gain | 38.7° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 433.1ft / 132.0m |
| Lat / Lon | 33-28-08.80 N, 094-38-12.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19575.00000000 | 0.00070% | 60.7dBm | N | 50M0G7W, 79000.0, QPSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 2: 19575.00000000 | 0.00070% | 60.7dBm | N | 50M0D7W, 117000.0, 8PSK
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
| 3: 19575.00000000 | 0.00070% | 60.7dBm | N | 50M0D7W, 158000.0, 16QAM
| CIELO NETWORKS | SkyLink-CG2 |
|