Path 1 of Microwave License WQHQ846
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ846
Path 1:
SOUTH ES ⇢ DAINGRFLD HS
Transmit and Receive Locations
SOUTH ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SOUTH ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ846 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 3.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 168.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1302 LINDA DR |
| City | DAINGERFIELD |
| County | MORRIS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 363.5ft / 110.8m |
| Height of Structure | 29.9ft / 9.1m |
| Overall Height | 33.1ft / 10.1m |
| Structure Type | BMAST - Building with Mast |
| Lat / Lon | 33-01-01.70 N, 094-43-10.50 W |
1: SOUTH ES - DAINGRFLD HS
| Segment Length | 0.259773mi / 0.418065km |
| Receive Location | DAINGRFLD HS |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 354.3ft / 108.0m |
| Lat / Lon | 33-00-48.40 N, 094-43-07.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21985.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|