Path 3 of Microwave License WQHQ847
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ847
Path 3:
SIMMS SCHOOL ⇢ MARIETTA ES
Transmit and Receive Locations
SIMMS SCHOOL
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SIMMS SCHOOL |
| Transmitter Callsign | WQHQ847 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 189.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 47 JAMES BOWIE LANE |
| City | SIMMS |
| County | BOWIE |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 361.5ft / 110.2m |
| Height of Structure | 140.1ft / 42.7m |
| Overall Height | 143.0ft / 43.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-20-55.20 N, 094-30-23.10 W |
1: SIMMS SCHOOL - MARIETTA ES
| Segment Length | 11.982349mi / 19.283728km |
| Receive Location | MARIETTA ES |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP2-18 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 372.4ft / 113.5m |
| Lat / Lon | 33-10-37.90 N, 094-32-26.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19345.00000000 | 0.00070% | 61.7dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-18 |
|