Path 1 of Microwave License WQHQ850
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ850
Path 1:
COOPER ES ⇢ COPPER JR SR
Transmit and Receive Locations
COOPER ES
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | COOPER ES |
| Transmitter Callsign | WQHQ850 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 216.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 440 SOUTH WEST 3RD |
| City | COOPER |
| County | DELTA |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 492.1ft / 150.0m |
| Height of Structure | 80.1ft / 24.4m |
| Overall Height | 83.0ft / 25.3m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-22-15.20 N, 095-41-26.20 W |
1: COOPER ES - COPPER JR SR
| Segment Length | 0.820797mi / 1.320945km |
| Receive Location | COPPER JR SR |
| Receiver Callsign | WQGB807 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 475.1ft / 144.8m |
| Lat / Lon | 33-21-40.80 N, 095-41-56.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21935.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|