Path 1 of Microwave License WQHQ851
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ851
Path 1:
LIN KIL JHS ⇢ LINDEN-KILDA
Transmit and Receive Locations
LIN KIL JHS
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | LIN KIL JHS |
| Transmitter Callsign | WQHQ851 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3dBi |
| Beamwidth | 3.0° |
| Azimuth | 358.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 857 US HWY 59 SOUTH |
| City | LINDEN |
| County | CASS |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 308.1ft / 93.9m |
| Height of Structure | 140.1ft / 42.7m |
| Overall Height | 143.0ft / 43.6m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 32-58-56.40 N, 094-21-35.30 W |
1: LIN KIL JHS - LINDEN-KILDA
| Segment Length | 1.627925mi / 2.619892km |
| Receive Location | LINDEN-KILDA |
| Receiver Callsign | WQGC648 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP1-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 35.3° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 369.4ft / 112.6m |
| Lat / Lon | 33-00-21.40 N, 094-21-38.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21935.00000000 | 0.00070% | 54.3dBm | N | 30M0D7W, 103100.0, 32QAM
| CIELO NETWORKS, INC. | SKYLINK-100-23 |
|