Path 2 of Microwave License WQHQ853
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ853
Path 2:
ATL0733 ⇢ ATLFP07
Transmit and Receive Locations
ATL0733
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | ATL0733 |
| Transmitter Callsign | WQHQ853 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 125.0ft / 38.1m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 38.0dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 98.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2195 MONROE DRIVE (026015 / Piedmont Road) |
| City | ATLANTA |
| County | FULTON |
| State | GA |
| Elevation (AMSL) | 878.9ft / 267.9m |
| Tower Registration Number | 1060549 |
| Height of Structure | 205.1ft / 62.5m |
| Overall Height | 212.9ft / 64.9m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 33-48-38.70 N, 084-22-03.70 W |
1: ATL0733 - ATLFP07
| Segment Length | 1.650196mi / 2.655734km |
| Receive Location | ATLFP07 |
| Receiver Callsign | WQHG554 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 250.0ft / 76.2m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.0° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 867.1ft / 264.3m |
| Lat / Lon | 33-48-26.40 N, 084-20-21.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18115.00000000 | 0.00100% | 56.0dBm | N | 28M0D7W, 155520.0, 128QAM
| CERAGON NETWORKS | FIBEAIR 1500P-18 |
|