Path 2 of Microwave License WQHQ855
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ855
Path 2:
BOS1818 ⇢ BOSFP18-01
Transmit and Receive Locations
BOS1818
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BOS1818 |
| Transmitter Callsign | WQHQ855 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | HE3-107-U |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.4dBi |
| Beamwidth | 2.1° |
| Azimuth | 260.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Annette Rd. |
| City | Foxborough |
| County | NORFOLK |
| State | MA |
| Elevation (AMSL) | 318.2ft / 97.0m |
| Height of Structure | 160.1ft / 48.8m |
| Overall Height | 160.1ft / 48.8m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 42-05-14.30 N, 071-16-39.70 W |
1: BOS1818 - BOSFP18-01
| Segment Length | 4.362919mi / 7.021439km |
| Receive Location | BOSFP18-01 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | HE2-107-U |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.2° |
| Beamwidth | 3.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 254.6ft / 77.6m |
| Lat / Lon | 42-04-34.60 N, 071-21-40.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11325.00000000 | 0.00100% | 58.9dBm | N | 30M0D7W, 169660.0, 128QAM
| NEC AMERICA | TRP-11G-1AA |
|