Path 1 of Microwave License WQHQ860
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ860
Path 1:
SAU0127 ⇢ SAU0106
Transmit and Receive Locations
SAU0127
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SAU0127 |
| Transmitter Callsign | WQHQ860 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 69.9ft / 21.3m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Polarization | V |
| Tilt | -1.0° |
| Gain | 38.0dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 274.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 100 LLANO |
| City | SAN ANTONIO |
| County | BEXAR |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 584.0ft / 178.0m |
| Tower Registration Number | 1049258 |
| Height of Structure | 140.1ft / 42.7m |
| Overall Height | 145.0ft / 44.2m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 29-22-44.40 N, 098-28-39.20 W |
1: SAU0127 - SAU0106
| Segment Length | 2.181187mi / 3.510282km |
| Receive Location | SAU0106 |
| Receiver Callsign | WQBA549 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.0° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 333.0ft / 101.5m |
| Lat / Lon | 29-22-53.00 N, 098-30-49.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19360.00000000 | 0.00100% | 56.0dBm | N | 40M0D7W, 155520.0, 64QAM
| CERAGON NETWORKS | FIBEAIR 1500P-18 |
|