Path 1 of Microwave License WQHQ861
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ861
Path 1:
BOS1617 ⇢ BOS1614
Transmit and Receive Locations
BOS1617
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BOS1617 |
| Transmitter Callsign | WQHQ861 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.4dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 347.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 116 WEST ST |
| City | WEST BRIDGEWATER |
| County | PLYMOUTH |
| State | MA |
| Elevation (AMSL) | 79.1ft / 24.1m |
| Tower Registration Number | 1004213 |
| Height of Structure | 345.1ft / 105.2m |
| Overall Height | 348.1ft / 106.1m |
| Structure Type | TOWER - A free standing or guyed structure |
| Lat / Lon | 42-01-35.00 N, 071-03-34.00 W |
1: BOS1617 - BOS1614
| Segment Length | 1.422605mi / 2.289462km |
| Receive Location | BOS1614 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HPCPE-23 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.4° |
| Beamwidth | 2.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 78.4ft / 23.9m |
| Lat / Lon | 42-02-47.30 N, 071-03-56.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23120.00000000 | 0.00050% | 52.9dBm | N | 40M0G7W, 50851.0, 4PSK
| NEC AMERICA | TRP-23G-1A |
|