Path 1 of Microwave License WQHQ862
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WQHQ862
Path 1:
BOS1508 ⇢ BOS1507
Transmit and Receive Locations
BOS1508
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BOS1508 |
| Transmitter Callsign | WQHQ862 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 154.9ft / 47.2m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.0dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 113.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 333 Tremont Street |
| City | Rehoboth |
| County | BRISTOL |
| State | MA |
| Elevation (AMSL) | 144.4ft / 44.0m |
| Height of Structure | 190.0ft / 57.9m |
| Overall Height | 190.0ft / 57.9m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 41-54-06.50 N, 071-15-04.00 W |
1: BOS1508 - BOS1507
| Segment Length | 2.945455mi / 4.740251km |
| Receive Location | BOS1507 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | GABRIEL ELECTRONICS |
| Antenna Model | GF2-180 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.0° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 244.8ft / 74.6m |
| Lat / Lon | 41-53-05.80 N, 071-11-55.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17760.00000000 | 0.00100% | 56.5dBm | N | 40M0G7W, 50851.0, 4PSK
| NEC AMERICA | TRP-18G-1A |
|